GUBI - Dizajnéri
DIZAJNÉRI Z GUBIDánsko je svetoznáme svojím dlhým a pôsobivým dizajnérskym dedičstvom, v ktorom sa presadil aj dizajnérsky dom ako GUBI. Samozrejme, nešlo to ľahko ani osamote, pretože od roku 1967 spolupracuje s uznávanými dizajnérmi aj začínajúcimi talentmi z celého sveta, čoho výsledkom je starostlivo vybraný sortiment nádherného a kvalitného nábytku. Spoločnosť GUBI založili v roku 1967 rodičia súčasného majiteľa a generálneho riaditeľa Jacoba Gubiho so zameraním na výrobu vlastného dizajnového nábytku. Dnes je však spoločnosť uznávaná za navrhovanie, vytváranie a uvádzanie na trh jedinečného nábytku, svietidiel a bytových doplnkov, ktoré vyvolávajú rozruch po celom svete. Kúsky značky GUBI dokážu vyvolať emócie a rozprávať zmysluplné príbehy, vďaka ktorým sa jednotlivé dizajny zdajú byť nadčasové a očarujúce. Spoločnosť GUBI spája zabudnuté ikony dizajnu z minulosti so súčasnou klasikou a vytvára vizionársku kolekciu, ktorá stelesňuje 100 rokov histórie a predáva sa po celom svete. V priebehu rokov sa Jacobovi Gubimu podarilo udržať kreatívnu víziu spoločnosti prostredníctvom početnej spolupráce s domácimi a medzinárodnými dizajnérmi, ktorí spoločne vytvorili a vyrobili celý rad estetických, funkčných, odolných a v neposlednom rade jedinečných dizajnov.
)
Mads Caprani
Dánsky dizajnér svietidiel Mads Caprani začal svoju dizajnérsku cestu v spoločnosti Louis Poulsen, kde využili jeho technické zručnosti elektroinžiniera. V tejto pozícii spolupracoval s mnohými talentovanými a významnými dizajnérmi, vrátane Arne Jacobsen, Poul Henningsen a Verner Panton. Spolupráca s týmito vizionármi podnietila u Capraniho záujem o dizajn, čo znamenalo začiatok jeho veľkej spoločnosti na výrobu svietidiel, ktorá dosiahla veľký celosvetový úspech.
V roku 1967 kúpil otec Madsa Capraniho, Micheli Caprani, továreň na výrobu svietidiel Rotaflex, do ktorej Mads Caprani nastúpil o 10 rokov neskôr s jasnou ambíciou presadiť sa so svojimi plisovanými tienidlami, ktoré boli na svoju dobu veľmi nezvyčajné, ale rýchlo sa stali obľúbenými medzi jeho zákazníkmi. V roku 1979 Caprani sám prevzal spoločnosť od svojho otca a zmenil jej názov na Caprani Light, čím sa z malej dánskej spoločnosti stala veľká svetová firma s pobočkami v Európe, Chicagu a Wisconsine v USA. S touto generačnou zmenou sa aj on sám začal zameriavať na navrhovanie celých svietidiel, najprv z dreva, potom začal skúmať iné prírodné materiály, ako napríklad kov a kameň.
Spomedzi všetkých Capraniho svietidiel je to nepochybne stojacia lampa Timberline, ktorá naplnila všetky jeho ambície v oblasti dizajnu svietidiel a zabezpečila jeho odkaz. Timberline je jedinečný a pozoruhodný dizajn s nadčasovou a klasickou estetikou, ktorý z neho prirodzene urobil okamžitý bestseller a preslávil ho ako "lampu Caprani" po celom svete. Caprani zomrel v roku 2014 vo veku 72 rokov po tom, ako si splnil svoj sen vybudovať jednu z najväčších svetových značiek osvetlenia. To však rozhodne nebol koniec jeho príbehu. Capraniho návrhy osvetlenia boli znovuobjavené, a hoci jeho spoločnosť už nepôsobí, záujem o Capraniho dizajn nikdy nebol väčší. Preto je pre svetoznámu značku svietidiel GUBI veľkým potešením spolupracovať s rodinou Madsa Capraniho na návrate jeho ikonických lámp, aby si jeho fanúšikovia na celom svete mohli opäť posvietiť na svoje životy a domovy. V tomto kontexte zažíva renesanciu aj ikonická lampa 'Caprani', ktorá sa opäť objavuje v podobe stojacej lampy Timberline v nádhernej kombinácii bieleho plastu, brezového a dubového dreva.
)
Bill Curry
V 60. a 70. rokoch 20. storočia sa americkému dizajnérovi Billovi Currymu podarilo zachytiť ducha doby týchto desaťročí svojimi ikonickými návrhmi lámp, ktoré odrážali jeho nádherné okolie a ktoré boli pretavené do jednoduchých a inteligentných nápadov s jasným vizuálnym príbehom. Okrem toho Curryho multidisciplinárne vzdelanie a kontakt so špičkovým vývojom v oblasti elektroniky a inžinierstva leteckých systémov mu dodali skúsenosti a sebadôveru, aby sa mohol pustiť do priemyselného dizajnu a následne v roku 1962 založiť vlastnú nábytkársku spoločnosť Design Line Inc.
Curry vyvinul novú normu pre osvetlenie, ktorá zahŕňala kus, ktorý spájal stojan, žiarovku a tienidlo do jednej organickej formy. Zaslúžil sa aj o vývoj prvého tvaru lampy "total look", ktorý upúšťa od tradičného konceptu "základňa - žiarovka" a namiesto toho hravým a nezávislým spôsobom skúma odkrytú žiarovku. Z tohto konceptu vychádza aj jeden z jeho najikonickejších návrhov. Stemlite sa vyznačuje štíhlym rámom a nadrozmerným tienidlom z opálového skla, čo vytvára harmonický, nadčasový a klasický vzhľad, ktorý vydrží po celé generácie. Séria bola vyvinutá s niekoľkými modelmi v rôznych farbách a materiáloch, ktoré sa vyznačujú jednoduchou kombináciou. Tento "totálny vzhľad" sa stal okamžitým hitom a jeho séria získala ocenenie časopisu Industrial Design za "najlepšie lampy roka", pričom americké ministerstvo obchodu prezentovalo kolekciu Stemlite v Sovietskom zväze, Juhoslávii a Iraku ako dokonalý príklad amerického dizajnu. Po získaní viac ako 50 národných ocenení za dizajn bol Curry v roku 1969, len niekoľko rokov pred svojou smrťou vo veku 43 rokov, označený za jedného z popredných kalifornských dizajnérov. Jeho dizajnérsky odkaz žije dodnes ako jeden zo skutočných priekopníkov amerického vesmírneho dizajnu.
Okrem ikonickej série Stemlite stihol Curry krátko pred svojou smrťou navrhnúť aj vynikajúcu prenosnú stolnú lampu Obello Portable Table Lamp, čo znamená, že ju vlastne nikdy nevidel vo výrobe ani ju nepomenoval. Obello je inšpirované atómovým vekom, vesmírnymi pretekmi a popkultúrou, ktorá definovala Los Angeles v 70. rokoch 20. storočia a ktorá sa vyvinula do vizuálnej podoby lampy. Táto lampa Obello je ikonickým dizajnom vesmírneho veku, ktorý slúži ako výrazný prvok v interiéri aj exteriéri a zároveň ako funkčný zdroj osvetlenia.
)
Bonderup & Thorup
V roku 1969 architekti Claus Bonderup a Torsten Thorup ukončili štúdium na Kráľovskej dánskej akadémii výtvarných umení a začali pracovať pre dánskeho architekta Henninga Larsena v Kodani. Odtiaľ sa začala spolupráca oboch architektov, ktorá trvala väčšinu ich kariéry a vyústila do série vynikajúcich návrhov.
Diela Thorupa a Bonderupa sa vyznačujú poctivou a klasickou jednoduchosťou s dôrazom na detail a kvalitu, čo je obzvlášť zrejmé na Poloprívesku z roku 1968. Ale až v 80. rokoch získal vtedy najpredávanejší dánsky dizajn celosvetové uznanie a kultový status, vďaka čomu sa stal obľúbeným v mnohých rôznych interiéroch po celom svete.
Závesné svietidlo Semi má klasický a jedinečný dizajn s výrazným zakriveným, smaltovaným kovovým tienidlom, ktoré poskytuje rozptýlené, príjemné a kužeľovité svetlo, takže je ideálne nad jedálenským stolom alebo v kuchyni. Vďaka ľahkosti tvaru, jedinečnému, nadčasovému dizajnu a rôznym farbám a veľkostiam, v ktorých je dizajn k dispozícii, je prívesok Semi veľmi univerzálnym dizajnom, ktorý sa dokonale hodí do všetkých druhov prostredí v súkromných aj verejných priestoroch.
)
Corsini & Millet
Barba Corsini bol popredným funkcionalistickým architektom, ktorý získal niekoľko medzinárodných ocenení za svoje návrhy budovy La Pedrera v Barcelone. Corsiniho výrazne inšpirovali nemecký architekt Mies van der Rohe a americký architekt Frank Lloyd Wright. Osobný štýl španielskeho architekta možno výstižne opísať ako "silnú jednoduchosť", ktorú jasne reprezentuje aj jeho kolekcia Pedrera.
Talentovaný architekt Joaquim Ruiz Millet založil v roku 1989 v Barcelone galériu Galeria H20, kde pôsobil ako majiteľ, kultúrny agitátor, kurátor výstav a editor kníh a dizajnových objektov. V roku 1991, keď prebiehala rekonštrukcia La Pedrera, objavil krásu nádhernej stojacej lampy PD2, ktorú zabránil vyhodiť. Ruiz Millet chcel zachrániť Corsiniho diela a sprístupniť ich verejnosti. Tým sa začala jeho spolupráca s Corsinim na obnovení pôvodných návrhov, ktoré kedysi vytvoril pre La Pedrera.
)
Gabriella Crespi
Talianska dizajnérka a umelkyňa Gabriella Crepsi by sa v roku 2022 dožila 100 rokov, čo spoločnosť GUBI oslavuje uvedením kolekcie Bohemian 72 do výroby 50 rokov po jej prvom predstavení. Počas svojej výnimočnej kariéry vo svete dizajnu dokázala bez námahy prechádzať medzi európskou kráľovskou rodinou a hollywoodskym tryskáčom, kde sa vďaka svojmu nepopierateľnému pôvabu a sofistikovanosti stala múzou návrhára Valentina a do svojho spoločenského kruhu priviedla Audrey Hepburn, Gianniho Versaceho a Huberta de Givenchyho. Crespiho estetiku charakterizovala dualita medzi modernistickou funkčnosťou a barokom a prechod medzi čistými líniami a zmyselnými krivkami.
Bohemian 72 je elegantná, flexibilná a rafinovaná kolekcia ratanu, ktorá odráža Crespiho fascináciu sochárskymi formami a jeho záujem o východné kultúry. Počas jej života sa tieto exkluzívne kúsky vyrábali len pre súkromných klientov, ale dnes, 50 rokov po ich prvom predstavení, GUBI pracuje s jej pôvodnými kresbami a po prvýkrát uvádza túto výnimočnú kolekciu do života. Kolekcia obsahuje kreslo, trojmiestnu pohovku, taburetku a stojaciu lampu - a túto jedinečnú stojaciu lampu nájdete tu.
)
Louis Weisdorf
Medzi najvplyvnejších a najznámejších dánskych architektov a priemyselných dizajnérov patrí Louis Weisdorf. Weisdorf sám seba označil za špecialistu na všestrannosť, čo výstižne vystihuje jeho fenomenálnu a pozoruhodnú kariéru, ktorá zahŕňala spoluprácu so záhradami Tivoli v Kodani, úspešnú architektonickú firmu a rad výnimočných návrhov vrátane Multi-Lite a príveskov Turbo - a dnes sú niektoré z jeho návrhov svetoznáme a veľmi vyhľadávané ako zberateľské predmety.
)
Robert Dudley Best
Okrem toho, že bol dedičom najväčšieho svetového výrobcu svietidiel Best & Lloyd, bol Robert Dudley Best aj vášnivým nadšencom dizajnu s veľkým záujmom o prekonávanie bariér medzi priemyselnými a umeleckými výhodami, čo bol záujem, ktorý zdieľal aj jeho priateľ Walter Gropius. Walter Gropius bol tiež zakladateľom hnutia Bauhaus, ktoré svojimi prísnymi, čistými líniami a štýlom, ktorým bol Dudley Best veľmi ovplyvnený, vzalo Európu útokom. V tomto období vznikli aj prvé nákresy ikonického dizajnu Bestlite.
)
Space Copenhagen
Signe Bindslev Henriksen a Peter Brundgaard Rützou založili v roku 2005 dizajnérske štúdio Space Copenhagen, ktoré vytvára nábytok, svietidlá, rafinované objekty a umelecké inštalácie, ako aj dekoratívne umenie pre súkromné domy, hotely a reštaurácie po celom svete. Ambíciou dizajnérskej dvojice je vytvárať nové spôsoby vyvažovania protikladov a vytvárania kontrastov, vrátane klasického s moderným, industriálneho s organickým, sochárskeho s minimalistickým a svetla s tieňom.
)
Gio Ponti
Taliansky architekt, dizajnér a editor Gio Ponti je považovaný za jedného z najvplyvnejších vizionárov 20. storočia. Počas svojej kariéry Ponti navrhoval rôzne druhy nábytku a výrobkov, od skríň, svietidiel a stoličiek až po keramiku, sklenené predmety a zrkadlá. Postavil aj budovy vrátane ikonického mrakodrapu Pirelli Tower v Miláne a Denverského múzea umenia, ktoré bolo postavené v 14 krajinách. Prostredníctvom vlastného časopisu Domus propagoval zvedavosť a otvorenosť voči inovatívnemu dizajnu.
Pontiho návrhy boli silne ovplyvnené heslom "la dolce vita", ktoré umožňovalo ľuďom obklopiť sa dobrým dizajnom, aby si mohli lepšie užívať život naplno. Tento pulzujúci taliansky životný štýl sa jasne odráža v jeho portfóliu, ktoré inšpiruje umelcov a dizajnérov aj v budúcnosti. Mnohé z jeho návrhov si dnes kupujú šikovní zberatelia, ktorí chcú do svojich interiérov vniesť nádych talianskej estetiky a elegancie bez námahy.
Medzi jeho nádherný sortiment patria zrkadlá F. A. 33, pôvodne navrhnuté v roku 1933 pre najvýznamnejšieho výrobcu svietidiel, skla a zrkadiel tej doby, spoločnosť FontanaArte, ktorú Ponti a Pietro Chiesa založili niekoľko rokov predtým. F. A. Zrkadlo 33 má mierne zakrivený tvar a ikonický a nadčasový vzhľad, ktorý dodá jemný a elegantný nádych každému štýlu interiéru.
)
Jacques Adnet
Francúzsky architekt a modernista v štýle art deco Jacques Adnet bol ikonou francúzskeho modernizmu. V roku 1925 ho Salon d'Automne a Les Expositions des Arts Decoratifs uznali za jedného z najsľubnejších mladých dizajnérov a dodnes patrí k najuznávanejším francúzskym dizajnérom, ktorého trvalé a inovatívne diela sú stále veľmi vyhľadávané. Počas svojej kariéry bol Adnet vždy jedným z prvých umelcov, ktorí vyjadrovali nové trendy, pričom ako jeden z prvých dizajnérov skombinoval kožu a sklo v štruktúre a dekorácii nábytku - čo je aj prípad jeho zrkadiel Adnet.
V roku 1950 Jacques Adnet nadviazal spoluprácu so slávnym francúzskym módnym domom, pre ktorý vyvinul líniu diskrétneho, ale pozoruhodného nábytku a bytových doplnkov potiahnutých kožou. Navrhol elegantné a výrazné okrúhle kožené zrkadlo s nádhernými detailmi, vďaka ktorým je v interiéri mimoriadne pútavé a dekoratívne. Okrem jedinečných detailov z kože a leštenej mosadze je zrkadlo Adnet k dispozícii v rôznych veľkostiach a v štvorcových aj kruhových tvaroch, z ktorých každý dodáva chodbe, spálni alebo kúpeľni, kde pôsobí veľmi dekoratívne, sochársky nádych a nadčasovosť.
)
Mathieu Matégot
Mathieu Matégot bol všestranný, nezávislý a samouk, maďarský dizajnér, architekt a umelec, ktorý väčšinu svojho života strávil v Paríži, kde sa usadil v roku 1931 po absolvovaní budapeštianskej školy umenia a architektúry. V roku 1939 sa dobrovoľne prihlásil do francúzskej armády, potom bol väznený v Nemecku, až kým sa mu v roku 1944 nepodarilo utiecť. Vojnové zajatie bolo dôležitým obdobím v Matégotovej kariére, pretože práve tu sa zoznámil s inovatívnym materiálom a technikou, ktorú nazval Rigitulle a ktorá sa neskôr stala najcharakteristickejšou črtou jeho tvorby.
Najviac sa preslávil práve touto priekopníckou technikou a materiálom, ktorý si neskôr dal patentovať a pridal ho ku všetkým svojim návrhom. Vždy vyrábal obmedzené množstvo výrobkov, len do 400 kusov, čo trvalo až do 60. rokov 20. storočia, keď Matégot náhle ukončil výrobu a začal sa venovať tapisériám, ktorým sa venoval až do konca svojej kariéry. Podobne ako textil, aj Rigitulle sa vedel ohýbať, skladať a formovať, aby nábytku, ktorý navrhol, dodal transparentnosť, beztiažovosť a trvalú modernosť.
)
Paavo Tynell
"Muž, ktorý osvietil Fínsko" - tak sa s láskou volal priekopnícky fínsky dizajnér osvetlenia Pavvo Tynell. Tynell bol jedným zo zakladateľov spoločnosti Taito Oy, ktorá sa stala prvým priemyselným výrobcom svietidiel vo Fínsku. V 30. a 40. rokoch 20. storočia sa Tynell stal významnejším dizajnérom a spolupracoval s niektorými z najuznávanejších a najznámejších fínskych architektov, medzi ktorých patril aj Alvar Aalto. Tynellova spoločnosť Taito Oy vyrábala svietidlá pre významné projekty Alvara Aalta, ako napríklad sanatórium Paimio a knižnicu Viipuri.
Tynellovi sa dostalo mimoriadnej pocty za jeho prácu v dizajnérskom štúdiu "the Finland House" v New Yorku, ktoré prezentovalo pôsobivú prácu fínskych dizajnérov a remeselníkov. Jeho elegantné mosadzné dizajny mali v Severnej Amerike okamžitý úspech a on začal vytvárať návrhy osvetlenia pre prestížnu americkú spoločnosť Lightolier. Tynell bol výnimočný majster remeselník, ktorý vytváral svoje návrhy na základe tradičnej estetiky s moderným cítením v kombinácii s rozsiahlym použitím perforovanej a leštenej mosadze ako základného materiálu.
)
Greta M. Grossmann
Švédska ikona dizajnu Greta M. Grossmannová si dokázala udržať dlhú kariéru trvajúcu 40 rokov v Európe aj v Severnej Amerike, kde bola mimoriadne aktívna a vplyvná vo svete dizajnu, ktorému dominovali muži. Dosiahla mnoho pôsobivých úspechov v oblasti priemyselného dizajnu, interiérového dizajnu a architektúry. V roku 1933 ukončila štúdium na renomovanej štokholmskej umeleckej inštitúcii Konstfack, po ktorom sa spolu s manželom Billym Grossmanom prisťahovala do Los Angeles. Tu otvorila veľmi propagovaný obchod na Rodeo Drive, kde ako jedna z prvých priniesla modernú škandinávsku estetiku do južnej Kalifornie. Jej jedinečný prístup k švédskemu modernizmu sa stal v Los Angeles okamžitým hitom a netrvalo dlho, kým si získala množstvo slávnych zákazníkov.
Spomedzi všetkých jej úspechov v oblasti dizajnu a architektúry je najznámejšia svojimi priemyselnými návrhmi, pričom medzi jej najznámejšie diela patrí stojacia lampa Gräshoppa a stolová lampa Cobra.