Ocenenie iF Design Awards - pozrite si ocenené lampy tu!

iF DESIGN AWARDS

Pozrite si lampy, ktoré získali nemeckú cenu, tu!

Inštitúcia iF Design, založená v roku 1953, je celosvetovým symbolom špičkového dizajnu. iF Design je nemecká inštitúcia, ktorá bola pôvodne založená s cieľom upozorniť na všetko, čo je dobre navrhnuté - dnes je však táto inštitúcia rovnako známa svojou prestížnou cenou, ktorú každoročne udeľuje odborná porota. Nižšie sa dozviete viac o tom, čo je iF - a ktoré svietidlá získali prestížne ocenenie v priebehu rokov!
Príbeh iF Design

Príbeh iF Design

Na trh sa dostáva prvý Mercedes triedy E, do nemeckej ústavy je zapísaná rovnosť mužov a žien pred zákonom a 16. a 17. júna sa na východ od hraníc v Berlíne koná obrovské ľudové povstanie, ktoré sa rozšírilo do väčšiny NDR a v západnom Nemecku sa stalo štátnym sviatkom až do roku 1990.
 
V Spolkovej republike Nemecko sa píše rok 1953 a dôsledky vojny sú stále citeľné - najmä v NDR, ale aj na západ od železnej opony. Nemecký priemysel, v lepšom prípade stagnujúci a v horšom rozbombardovaný, sa snažil presadiť v Nemecku aj v zahraničí.
 
Šesť rokov predtým založila britská vojenská vláda v nepoškodenej továrenskej budove na hannoverskom predmestí Laatzen veľtrh Hannover Messe. Zámerom bolo, aby veľtrh pomohol ekonomike a priemyslu zotaviť sa po vojne - a aby sa Hannover stal novým veľtržným mestom, keďže staré veľtržné mesto, Lipsko, sa teraz nachádzalo v sovietskej časti Nemecka.

Hannoverský veľtrh mal obrovský úspech a ľudia z celého Nemecka ho navštívili, aby predstavili nové výrobné prostriedky, metódy a vynálezy - a čo je výnimočné, aby vytvorili inštitúciu na podporu, zdokonaľovanie a oslavu samotného dizajnu priemyselných výrobkov: tak vznikol iF e.V. - odvtedy symbol kvalitného dizajnu.

Odhaduje sa, že veľtrh navštívilo viac ako 700 000 ľudí z celého sveta.

Obrázok: Stánok spoločnosti Märklin na prvom veľtrhu Hannover Messe, 1947. Bundesarchiv, Bild 183-2005-0808-508 / CC-BY-SA 3.0
iF e.V. je skratka pre Die Gute Industrieform eingetragener Verein - "Dobrý priemyselný dizajn, registrované združenie.
 
Myšlienkou bolo zamerať sa na dizajn a všetko, čo dizajn dokáže - iF chcelo oslavovať dobrý dizajn a iF chcelo šíriť poznatky o význame dobrého dizajnu; pre spotrebiteľov, výrobcov a spoločnosť. Die Gute Industrieform sa neskôr premenovalo na Industrie Forum.
 
Hannoverský veľtrh a iF začali priťahovať medzinárodných návštevníkov a čoskoro sa povesť výrobkov s nemeckým dizajnom začala meniť po celom svete. Keď si dnes predstavíte niečo vyrobené v Nemecku, pravdepodobne vám napadnú čisté, premyslené línie, odolnosť a presnosť - napokon, práve to charakterizuje od 60. rokov 20. storočia pravdepodobne najznámejšie nemecké priemyselné odvetvie: automobilový priemysel.
 
V priebehu 50. rokov minulého storočia rástol HDP západného Nemecka až do roku 1960 takmer o 8 % ročne a v 60. rokoch 20. storočia získala Spolková republika Nemecko opäť postavenie najväčšej a potenciálne najvplyvnejšej hospodárskej sily v Európe - čo možno čiastočne pripísať vysokej produkcii a exportu výrobkov s vysokou technologickou úrovňou a pridanou hodnotou.

Obrázok: Hannover Messe 1947 by Hannover Messe
Čo vyhráte, keď získate cenu iF Design Award?

Čo vyhráte, keď získate cenu iF Design Award?

Ak sa vám pošťastí, že váš výrobok alebo značka získajú renomované ocenenie iF Design, môžete sa tešiť na štyri hlavné veci:

  • Potvrdenie: Vy, váš dizajn a tím okolo vás získate dokonalý dôkaz, že to, čo robíte, je správne.
  • Diferenciácia: Ocenenie vám umožní odlíšiť sa od konkurencie.
  • PR príležitosti: Okrem pozornosti, ktorú vášmu dizajnu prináša samotné víťazstvo, získate od iF aj množstvo marketingových materiálov - a iF vám pomôže šíriť informácie o vašom výrobku!
  • Ochrana výrobku: Dizajnérsky priemysel sa dozvie, čo ste vytvorili - a teda bude vedieť, že ste to urobili ako prvý.

    Okrem toho všetkého môžete, samozrejme, používať logo iF a získate fyzický certifikát z brúseného hliníka. Víťazi sa vyberajú v berlínskom Friedrichstadt-Palast na slávnostnom galavečere, kde sa na opulentnom večierku na najväčšom divadelnom javisku na svete zídu všetci najlepší dizajnéri sveta.

    Image: Friedrich Stadt-Palast, kde sa nachádza najväčšie divadelné javisko na svete. Licencia: Creative Commons 2.0
  • <font size="+1">2023 – Blade z adresy Light-Point</font>

    2023 – Blade z adresy Light-Point

    Séria svietidiel Blade od spoločnosti Light-Point, ktorú navrhlo štúdio F. A. Porsche, získala ocenenie iF DESIGN AWARD 2023 za svoju precíznosť, geometriu a čisté línie. Séria pozostáva z dvoch valcov spojených pohyblivým lineárnym jadrom, v ktorom hrajú dôležitú úlohu integrované, ale skryté funkcie. Všetky závesy a káble sú súčasťou konštrukcie, a preto sú neviditeľné. Každý prvok bol zredukovaný na svoju základnú funkciu a je prítomný z určitého dôvodu. Proces navrhovania nezahŕňal žiadne kompromisy a bol cestou k realizácii série svietidiel zameraných na čistý, jednoduchý a štýlový dizajnový jazyk v kombinácii s vynikajúcim výkonom.

    Pozrite si všetky stropné svietidlá Blade od spoločnosti LIGHT-POINT tu
    <font size="+1">2023 – Ambrosia z adresy Marset</font>

    2023 – Ambrosia z adresy Marset

    Ambrosia je flexibilný systém osvetlenia, ktorý začal ako svetelná linka, ale vyvinul sa do modulárneho systému, ktorý sa môže rozšíriť a prispôsobiť akémukoľvek priestoru. Jeho lineárny, jedinečný dizajn, takmer plochý svetelný segment, sa stal modulárnym a asymetrickým, aby vytvoril mäkký a prekvapivý systém osvetlenia. Ambrosia, ktorú navrhlo madridské štúdio Ciszak Dalmas pod vedením Andrey Caruso Ciszak a Alberta Gobbino Dalmasa, získala ocenenie iF DESIGN AWARD 2023 a bola ocenená za inovatívny prístup k osvetleniu.

    Pozrite si celý sortiment Ambrosia od spoločnosti Marset tu
    <font size="+1">2022 – Stojacia lampa Signe Hue Gradiant od spoločnosti Philips Hue</font>

    2022 – Stojacia lampa Signe Hue Gradiant od spoločnosti Philips Hue

    Získajte jedinečné farebné svetlo s víťaznou podlahovou lampou Philips Hue Signe gradiant od spoločnosti Philips Hue, ktorá získala cenu iF DESIGN AWARD 2022. Výrobok je navrhnutý s minimálnymi rozmermi a má štíhly profil, vďaka ktorému je menej nápadný, takže všetka vizuálna pozornosť sa sústredí na samotné svetlo. Táto jedinečná stojacia lampa je ideálna na premenu vašej obývačky alebo herne na živé prostredie, v ktorom svetlá tancujú, blikajú, stmievajú sa a svietia v súlade s obsahom na televíznej obrazovke. A vďaka dynamickým scénam Signe mení gradient prostredníctvom farieb v akejkoľvek scéne, čím vytvára jedinečné efekty, ideálne na vytvorenie požadovanej nálady.

    Pozrite si obe podlahové lampy Signe Hue Gradiant od spoločnosti Philips Hue tu
    <font size="+1">2022 – Squire WiZ Portable table lamp from WiZ</font>

    2022 – Squire WiZ Portable table lamp from WiZ

    Prenosná stolová lampa WiZ RGB od spoločnosti WiZ získala ocenenie iF DESIGN AWARD 2022 a obohatila ekosystém WiZ o nové osvetlenie. Dizajnéri sa zamerali na poskytovanie rôznych, ale vzrušujúcich svetelných zážitkov pre prostredie osvetlenia RGB. Squire predstavuje svetelný efekt "dvojitej zóny", prvý svojho druhu na trhu, ktorý je možný vďaka dvom nezávislým svetlám RGB, ktoré možno ovládať samostatne a vytvoriť tak jedinečnú svetelnú atmosféru. Okrem toho starostlivo navrhnutý dvojzónový prednastavený svetelný efekt pomáha používateľom vybrať si správne svetlo pre správny okamih.

    Prezrite si prenosnú stolnú lampu Squire WiZ od spoločnosti WiZ tu
    <font size="+1">2021 – Edge z adresy Light-Point</font>

    2021 – Edge z adresy Light-Point

    V roku 2021 mohli Ronni Gol a zvyšok spoločnosti Light-Point spestriť interiér svojej kancelárie v Kodani ďalším hliníkovým panelom od prestížnej inštitúcie iF Design. Ocenený Edge ocenila veľká porota za to, že je ukážkovým príkladom filozofie forma nasleduje funkciu. Nádhernú sériu závesných svietidiel označuje iF za najmodernejšiu a najmä jej tvar nadchol odborníkov, ktorí vyberajú, kto získa ocenenie. Kužeľovitý tvar zaručuje, že povrch pod závesným svietidlom je dokonale osvetlený, zatiaľ čo z vrchnej časti svietidla uniká mäkké, atmosférické svetlo. Séria je k dispozícii ako dlhý stolový aj okrúhly prívesok - a celá séria je k dispozícii v uhlíkovej čiernej alebo mosadznej farbe.

    Preskúmajte všetky ocenené modely tu!
    <font size="+1">2020 – Orbit z adresy Light-Point</font>

    2020 – Orbit z adresy Light-Point

    2020 bol rokom, keď spoločnosť Light-Point po prvýkrát získala cenu iF Design Award za svoje nádherné svietidlo ORBIT. Bola to séria interiérových a exteriérových svietidiel, ktorá nakoniec získala ocenenie - a iF vyzdvihuje optické sklo v svietidle ako to, čo robí Orbit takým výnimočným. Namiesto klasického skla použila dánska spoločnosť Light-Point optické sklo podobné tomu, aké nájdete v okuliaroch - a to rozptyľuje svetlo a zväčšuje svetelný stĺpec lampy. Po vyradení lampy Orbit z prevádzky ju možno ľahko rozobrať a znovu použiť, pretože je vyrobená z čistého hliníka a skla. Lampa sa dodáva v širokej škále variantov, ktoré sú k dispozícii v čiernej, bielej a ružovo-zlatej farbe.

    Pozrite si celú rodinu svietidiel Orbit tu!
    <font size="+1">2020 – Sylvestrina z adresy Santa & Cole </font>

    2020 – Sylvestrina z adresy Santa & Cole

    Španielska spoločnosť Santa & Cole vytvára svietidlá svetovej triedy od roku 1985 - a práve v roku 2020 získala jej barcelonská pobočka prestížnu hliníkovú tabuľku za vytvorenie výnimočného dizajnu.

    Ak poznáte vesmír spoločnosti Santa & Cole, viete aj to, že táto španielska osvetľovacia spoločnosť vždy vytvárala svietidlá, ktoré vyžarujú teplo a pohodlie - a ocenená Sylvestrina nie je výnimkou. "Lampa Sylvestrina sa dostane na rôzne miesta," napísala porota z iF Design o prenosnej lampe a vyzdvihla, že sa pri osvetľovaní svojho okolia nespolieha na káble. Barcelonskí dizajnéri Enric Sória a Jordi Garcés skutočne vytvorili lampu, ktorá svojou žiarou vyžaruje pocit bezpečia, presne ako staré olejové lampy.

    Pozrite si Sylvestrina tu!
    <font size="+1">2019 – Luisa z adresy Prandina</font>

    2019 – Luisa z adresy Prandina

    Ak poznáte Prandinu, viete aj to, že v jednej disciplíne obzvlášť vyniká - vo fúkačke skla. Spoločnosť vyrábajúcu svietidlá založil Talian Sergio Prandina, ktorý experimentoval s novými výrobnými metódami a novými tvarmi prostredníctvom skla fúkaného ústami - a práve sklenený výrobok nakoniec spoločnosti Prandina vyniesol prestížnu cenu iF Design Award.

    Luisa je spojením tradície a technológie, hovorí porota iF Design o ocenenej lampe - a okrem toho, že je spojením tradície a technológie, je lampa aj spojením talianskej a španielskej histórie dizajnu. Lampu vytvorila spoločnosť Prandina, ale navrhla ju španielska Gauzak - agentúra produktového dizajnu s dlhým a pôsobivým portfóliom svietidiel. Lampa je k dispozícii v piatich rôznych povrchových úpravách skla a kovu a ako závesná aj stolová lampa.

    Pozrite si všetky modely tu!