Na čo si treba dať pozor:
Objímka žiarovky: Skontrolujte typ aj veľkosť pätice, aby ste sa uistili, že žiarovka bude pasovať do vašej lampy.
Stmievanie: Skontrolujte, či je žiarovka stmievateľná. Vždy je to jasne uvedené na obale. Štandardné žiarovky sú vždy stmievateľné.
Svetlá farba: Teplé svetlo - 2 700 - 3 300 Kelvinov - je podobné tradičnej žiarovke. 3 300 - 4 000 kelvinov je neutrálne svetlo, zatiaľ čo všetko nad 4 000 kelvinov je chladnejšie svetlo. Chladnejšie svetlo a svetlo, ktoré je príliš biele, môže vytvárať nepríjemné vnútorné prostredie a v domácnosti má tendenciu fungovať menej dobre.
2 500 - 2 700 Kelvinov je skvelých na relaxáciu. 4 000-4 500 je najvhodnejších pre pracovné situácie. 6 000 Kelvinov a viac môže pomôcť pri sezónnej afektívnej poruche (SAD)/zimnej depresii alebo ak potrebujete dodať energiu.
Reprodukcia farieb: Príliš žlté svetlo môže spôsobiť neprirodzenú reprodukciu farieb. Svetelné zdroje sa hodnotia na stupnici RA/CRI od 0 do 100, kde 100 je prirodzené denné svetlo. V situáciách, keď potrebujete dobrú reprodukciu farieb, hľadajte hodnotu RA alebo CRI aspoň 90. Halogénové žiarovky majú zvyčajne hodnotenie 99 - sú najlepšie pri reprodukcii farieb, ale spotrebujú o niečo viac energie. LED žiarovky sa zvyčajne pohybujú v rozmedzí 80 - 95 - nie vždy najlepšie reprodukujú farby, ale pre domácnosť sú vhodné, ak si vyberiete hodnotenie vyššie ako 80.
Energetická trieda: Zvoľte žiarovku triedy A alebo vyššej alebo žiarovku LED.