Compasso d'Oro - najstaršie ocenenie za dizajn na svete

COMPASSO D'ORO

Najstaršie ocenenie za dizajn na svete

Fiat 500, skúter Vespa, písací stroj Olivetti, originálna stolička Sacco s fazuľovým vankúšom a mnohé ďalšie. Môže sa to zdať ako úplne náhodný zoznam ikonických výrobkov - ale všetky majú spoločné to, že získali najstaršie európske ocenenie za dizajn: taliansku cenu Compasso d'Oro. Už viac ako 60 rokov Zlatý kompas a Associazione per il Disegno Industriale označujú vynikajúce výsledky v oblasti inovácií, kvality, udržateľnosti a estetiky v dizajne a dnes je Compasso d'Oro jedným z najprestížnejších ocenení, ktoré môže dizajnér získať.
<span style="font-size: 24px; color: rgb(163, 143, 132);">Čo je Compasso d'Oro / Zlatý kompas?</span>

Čo je Compasso d'Oro / Zlatý kompas?

Compasso d'Oro v priamom preklade znamená "Zlatý kompas" a Compasso d'Oro je jedno z najprestížnejších ocenení za dizajn na svete. Cenu založila v roku 1954 Talianska asociácia pre priemyselný dizajn (ADI) s cieľom propagovať najlepší taliansky priemyselný dizajn a oceniť vynikajúce výsledky v tejto oblasti. Od svojho vzniku sa Compasso d'Oro stalo meradlom pre dizajnérov a výrobcov na celom svete.
 
Ocenenie Compasso d'Oro sa udeľuje výrobkom, projektom a dizajnovým koncepciám, ktoré preukazujú výnimočnú kvalitu, inováciu a udržateľnosť. Odborná porota hodnotí každý návrh na základe viacerých kritérií, medzi ktoré patrí originalita, funkčnosť a estetická hodnota. V priebehu rokov sa ocenenie rozšírilo o nové kategórie, ako je komunikačný dizajn, dizajn služieb a sociálny dizajn.
 
Jedným z charakteristických znakov ocenenia Compasso d'Oro je jeho prísny výberový proces. Porota zložená z dizajnérov, architektov a ďalších odborníkov v príslušných oblastiach hodnotí každý návrh na základe viacerých kritérií, medzi ktoré patrí technická inovácia, vplyv na životné prostredie a sociálna zodpovednosť. Hodnotenie je dôkladné a nestranné, čo zaručuje, že ocenené budú len tie najlepšie návrhy.

Obrázok: Originálny Fiat 500 v uliciach Ríma. Obrázok: Jean-Pol Grandmont. Licencia: Creative Commons 3.0
Získanie ocenenia Compasso d'Oro je pre dizajnérov a výrobcov významným úspechom. Zlatý kompas je dôkazom dobrej práce dizajnéra, jeho kreativity a oddanosti kvalite - a zisk prestížneho ocenenia sa neoslavuje len v Taliansku, ale aj na celom svete, pretože váš dizajn sa stáva symbolom dokonalého dizajnu. Medzi najznámejších víťazov Compasso d'Oro patria napríklad Alfa Romeo Brera a Giulia, skúter Vespa, písací stroj Olivetti a kávovar Alessi.
 
Cena Compasso d'Oro slúži aj ako platforma na propagáciu hodnoty dizajnu a jeho úlohy pri zlepšovaní ľudského života. Na slávnostnom odovzdávaní cien sa zúčastňujú významné osobnosti sveta dizajnu a víťazné návrhy sú prezentované na výstavách a v publikáciách. Toto zviditeľnenie pomáha zvyšovať povedomie o význame dizajnu a jeho potenciáli riešiť sociálne a environmentálne výzvy.

Image: Písací stroj Olivetti, ktorý navrhol Nizzoli Marcello. Obrázok: Museoscienza.org. Licencia: Creative Comons 4.0.
<span style="font-size: 24px; color: rgb(163, 143, 132);">Príbeh Compasso d'Oro</span>

Príbeh Compasso d'Oro

Ocenenie Compasso d'Oro bolo založené v roku 1954 a malo rovnaký účel ako nemecká cena iF Design Award: propagovať a zdokonaľovať techniky dizajnu a úroveň talianskeho dizajnu, ale aj zvyšovať povedomie o všetkom, čo Taliansko po vojne navrhlo. Nie je žiadnym tajomstvom, že Taliansko je krajinou dizajnu. Taliansky dizajn je oslavovaný už po stáročia a krajina je zodpovedná za niektoré z najinovatívnejších a najnápaditejších návrhov, pokiaľ ide o módu, interiéry a architektúru. Či už myslíte na oblečenie, autá, svietidlá alebo hodinky, je zaručené, že za niektorými z najikonickejších dizajnov stojí Talian - spomeňte si na Gucci, Armani, Versace - Ferrari, Lamborghini, Alfa Romeo - Flos, Artemide, Luceplan - Panerai, Fendi, Breil - preto sa La Rinascente, združenie luxusných obchodov v Taliansku, dizajnér Alberto Rosselli a architekt Gio Ponti už v roku 1954 zamerali na šírenie ducha talianskeho dizajnu, keď vynašli zlatý kompas.

Obrázok: Architekt Gio Ponti v 50. rokoch 20. storočia s dizajnom pod pazuchou. Licencia: Autorské práva zastarané.
Zlatý kompas bol vybraný preto, lebo predstavuje prirodzenú dokonalosť prírody. Samotná cena a logo ceny vychádzajú z kompasu, ktorý navrhol Adalbert Groeninger v roku 1893, aby našiel zlatý rez v prírode - kde najmenší dielik na čiare súvisí s najväčším dielikom, keďže najväčší dielik súvisí s celou čiarou, ako si to pamätáme z hodín geometrie.  

Taliani od nepamäti navrhovali siluety, ktoré ohromovali a šokovali zvyšok sveta - od Panteónu v rímskych časoch po veľkých renesančných maliarov a od benátskych sklárov po Bruna Sacca, ktorý zmenil automobilový priemysel, keď v roku 1974 zasadol na koniec vysokého stola v dizajnérskom oddelení Mercedesu. Pre združenie predajní La Rinascente a architektov teda nebolo žiadnou samozrejmosťou, že taliansky dizajnový ťah udrží skrutku vo vode - a že taliansky dizajnový ťah sa bude naďalej inšpirovať svojím nápaditým prístupom.

La Rinascente hostila udeľovanie cien desať rokov, až do roku 1964, keď prehliadku prevzalo združenie priemyselných dizajnérov Associazione per il Disegno Industriale (ADI). Za ADI stáli okrem iných aj bratia Castiglioniovci, ktorých v Lampmasteren poznáme najmä vďaka Achille Castiglionimu, ktorý skvelo spolupracoval s Flosom. Od svojho vzniku bolo ocenenie Compasso d'Oro udelené približne 300 návrhom - a práve preto to nie je ocenenie, ktoré visí na stromoch.



Múzeum dizajnu ADI v Miláne so zlatým kompasom na okne vpravo. Obrázok: Delo 99, Creative Commons 4.0. Licencia

Svietidlá, ktoré získali ocenenie Compasso d'Oro

Ako už bolo spomenuté, získať Zlatý kompas nie je jednoduché - preto je zoznam víťazov lampy pomerne krátky. Za posledných desať rokov zvíťazilo len šesť svietidiel z nášho sortimentu - ale aj to sú svietidlá, ktoré sa v inak mimoriadne konkurenčnom poli skutočne presadili. Nižšie vyzdvihneme niekoľko svietidiel, ktoré svojmu dizajnérovi a výrobcovi vyniesli ocenenie Compasso d'Oro:
2022 - Opasok od spoločnosti Flos by Ronan & Erwan Bouroullec

2022 - Opasok od spoločnosti Flos by Ronan & Erwan Bouroullec

Ak je niečo skutočne charakteristické pre taliansky dizajnový štýl, je to hravosť a predstavivosť - a hoci sú dizajnéri tejto lampy francúzski, dokázali túto lampu Flos povýšiť na niečo, čo presahuje národné hranice a to, čo je typické.

Bratia Ronan a Erwan Bouroullecovci už v minulosti spolupracovali okrem iného so spoločnosťou Vitra, ale práve ich spolupráca s kultovým talianskym výrobcom dizajnových lámp Flos im vyniesla ocenenie Compasso d'Oro.

Ocenenie získali za svoju lampu Belt; lampu, ktorá si požičiava inšpiráciu z módneho priemyslu, keďže pripomína opasok. Dlhý prívesok visí zo stropu na veľkých prackách a ľahko si viete predstaviť, že tento model zdobí špičkové módne obchody a dizajnérske štúdiá. Lampa sa dodáva v niekoľkých odtieňoch, a ak investujete do svietidla Belt od spoločnosti Flos, získate dizajnový kúsok, ktorý vás vyzýva k obdivu.

Pozrite si Belt tu!
2020 - Aranžmány z Flosu od Michaela Anastassiadesa

2020 - Aranžmány z Flosu od Michaela Anastassiadesa

"Vytvorte si svoje aranžmány," píše sa na webovej stránke Flos, keď kliknete na sériu svietidiel, ktorá v roku 2020 získala ďalšiu cenu Zlatý kompas talianskej značky dizajnového osvetlenia.

Po vstupe na stránku sa vás opýta, ako vysoký je strop vo vašej domácnosti, či chcete, aby lampa visela voľne alebo nad stolom, a či chcete povrchovú alebo na strop pripevnenú striešku. Po zadaní sa vám predstaví množstvo tvarov, ktoré môžete zostaviť. Možností je veľa a kombinácie sa zdajú byť nekonečné.

Je ťažké presne vysvetliť, čo je Arrangement Lamp - v skratke ide o lampu, ktorú si sami vytvoríte skladaním rôznych geometrických tvarov - ale tento model si najlepšie vyskúšate sami.

Navštívte webovú stránku spoločnosti Flos tu, a kúpte si lampy tu!
2016 - OK od spoločnosti Flos od Konstantina Grcica

2016 - OK od spoločnosti Flos od Konstantina Grcica

Ak poznáte taliansky dizajn lámp, pravdepodobne poznáte Achille Castiglioniho - a ak poznáte Achille Castiglioniho, pravdepodobne poznáte Parentesi. Niektorí hovoria, že klasiky sa nedá dotknúť, ale to sú ľudia, ktorí nikdy nevideli lampu OK.

Vďaka svetelnému zdroju v strede, ktorý visí na drôte, jasne vidíte, že OK je príbuzná s Parentesi. Dizajnér Konstantin Grcic aktualizoval klasický Castiglioniho model okrúhlym opalizovaným svetelným zdrojom, ktorý sa rovnako ako originál môže pohybovať hore a dole po drôte a otáčať sa. OK je k dispozícii v troch nádherných odtieňoch.

Pozrite si OK od spoločnosti Flos tu!
2016 - Výstup z Luceplanu od Daniela Rybakkena

2016 - Výstup z Luceplanu od Daniela Rybakkena

Spoločnosť Luceplan, ktorú v roku 1978 vytvorili Riccardo Sarfatti, Paolo Rizzatto a Sandra Severi, je známa dlhým a veľmi pôsobivým portfóliom svietidiel, z ktorých srší osobitosť, inšpirácia a predstavivosť. Inovatívna energia prúdi voľne a spoločnosť, ktorá stojí okrem iného za sériami svietidiel Costanza, Mesh a Illan, je dnes jednou z najznámejších talianskych dizajnových značiek.

Keď sa taliansky gigant stretne s kreatívnou nórskou dušou, akou je Daniel Rybakken, vznikne kúzlo. Ascent nie je obyčajná stolová lampa. Nie je v nej nič samozrejmé a dizajnérovi sa podarilo vytvoriť niečo jedinečné, čo stojí samo o sebe. Nové stvárnenie klasickej stolovej lampy.

Ascent si môžete pozrieť tu!
2014 - Counterbalance od Luceplan od Daniela Rybakkena

2014 - Counterbalance od Luceplan od Daniela Rybakkena

Atmosféra pri stole Luceplan a Daniela Rybakkena na slávnostnom odovzdávaní cien Compasso d'Oro 2014 bola určite dobrá, keďže nórsky dizajnér a talianska dizajnérska značka získali zlatý kompas za nádherný model Counterbalance.

Counterbalance je séria svietidiel, ktorá, ako už názov krásne napovedá, využíva protiváhu na vyváženie svojej hlavy od steny, na ktorej je svietidlo nainštalované. Kolekcia svietidiel kladie obrovský dôraz na drobné detaily a pri pohľade na krásnu siluetu je vidieť, že sa myslelo na každý detail. Okrem troch nástenných svietidiel v rôznych odtieňoch je lampa k dispozícii aj ako stojacia lampa.

Prezrite si celú sériu tu
2011 - Hope by Luceplan Francisco Comez Paz a Paolo Rizzatto

2011 - Hope by Luceplan Francisco Comez Paz a Paolo Rizzatto

Zmiešajte Luceplana, Paza a Rizzatta a získate výbušnú kombináciu. Títo dvaja dizajnéri a talianska značka Luceplan to dokázali v roku 2011, keď v spolupráci vytvorili hope: večierok visiaci zo stropu, ktorý vyzýva na rozhovor a diskusiu o dizajne a jeho význame. Lampa v duchu Compasso d'Oro.

Lampa využíva na vytvorenie svojho jedinečného výrazu nehrdzavejúcu oceľ, polykarbonát a Fresnelove šošovky a neexistuje žiadna iná lampa podobná tým, ktoré sa nachádzajú v sérii Hope. Lampa má fantastické svetlo a vizuálna ľahkosť zabraňuje tomu, aby opulentný vzhľad ovládol miestnosť. Hope je k dispozícii v malej verzii s priemerom 61 cm aj vo veľkej verzii s priemerom 200 cm.

Pozrite si Hope od spoločnosti Luceplan tu!